آبنما چیست ؟

به طور خلاصه باید گفت آبنما وسیله یا سازه‌ای است که در آن آب نقش اصلی را داشته و محور کل مجموعه به شمار می‌آید . این مجموعه با هدف ایجاد محیطی فرح بخش ایجاد می‌گردد. این ساده‌ترین و خلاصه‌ترین تعریفی است که می‌توان بوسیله آن آبنما را توضیح داد. آبنماها بسته به این که در چه مکان و با چه هدفی طراحی و اجرا می‌گردند، انواع مختلفی دارند. اما ابتدا بایستی تاریخچه و پیدایش آبنما را بررسی نماییم.

تاریخچه آبنما

شاید بتوان پیدایش آبنما را به روم باستان نسبت داد. اولین بار، در هزار سوم قبل از میلاد مسیح، در بین النهرین، روم و ایران باستان، آبنما ساخته شد. درقرن پانزدهم میلادی اولین آبنماهای درونی در ویلای افراد متمول اجرا گردید.

آبنما در معماری باغ‌های ایرانی
از دیر باز وجود آب نما و استخر در باغ‌های ایران یکی از اصلی ترین فاکتور های احداث باغ بوده است .حوض‌های باغ‌های قدیمی دارای عمق زیاد و چندین فواره در مرکز بوده‌اند. نمونه مهم این حوض‌ها استخر باغ بزرگ هزار جریب است که در دوره صفویه در اصفهان احداث شد و چهارصدوپنجاه فواره داشت.
در ایران باستان آب نماد روشنایی و طهارت و پاکی قلمداد می‌شد و از اهمیت بالایی برخوردار بود. شاید علت این امر وضعیت اقلیمی و جغرافیای ایران بوده است . آب این مایه حیات بین ایرانیان قدر و منزلتی والا داشته است. اهمیت آب در نزد ایرانیان نه تنها به دلیل نیازها اولیه که به لحاظ معنوی نیز حائز اهمیت بوده و هست.
در این بین آب در مکان‌هایی نظیر پارک ها و مکان‌های عمومی از اهمیت دو چندان برخوردار است . در این حالت از عنصر آب به عنوان عاملی در جهت زیباسازی محیط استفاده می شود . آبنما به شکل کنونی اش از قرن نوزده میلادی پدید آمد . از نمونه های شاخص آبنما در جهان می‌توان به آبنمای برج خلیفه در امارات و آبنمای هتل وگاس در ایالات متحده اشاره کرد.

آبنماهای مهم در ایران

از جمله آبنماهای با اهمیت در ایران می توان باغ‌های کاشان را برشمرد . باغ فین کاشان یکی از مهمترین باغ‌های معروف در دوره صفویه است که به علت وفور آب چشمه سلیمانی و حوض و استخر و فواره‌های فراوان و درختان کهنسال و عمارت‌های تاریخی، همواره جزو معرف ترین و پرجاذبه ترین اماکن گردشگری کاشان به شمار می آید.

عنوان

متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم. متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم. متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم. متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم. متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم متن لورم.